Insytut Ekspertyz Toksykologicznych Sp. z o.o.

Badania toksykologiczne dopalaczy

Instytut Ekspertyz Toksykologicznych Sp. z o.o., mający swoje laboratoria we Wrocławiu, wykonuje ekspertyzy i badania toksykologiczne zarówno materiału dowodowego, jak i materiału biologicznego, w kierunku obecności w nich dopalaczy.

Biegli toksykolodzy sądowi badają zarówno skład jakościowy (rodzaj substancji chemicznej), jak i jej ilość (w materiale dowodowym) lub stężenie (we krwi lub moczu).

Dopalacze są związkami psychoaktywnymi, najczęściej o działaniu stymulującym lub halucynogennym. Zatrucia dopalaczami we Wrocławiu są stosunkowo częste, co najpewniej wynika z łatwego dostępu do nich, jak i stosunkowo niskiej ceny. Badania toksykologiczne tego typu preparatów są dość trudne, jednak posiadając odpowiedni sprzęt i doświadczenie, badanie zarówno materiału dowodowego (proszki, kryształki, susz roślinny), jak i materiału biologicznego (krew, mocz) nie stanowi większego problemu. Odpowiednim zestawem sprzętu i kompetentnymi biegłymi dysponuję Instytut Ekspertyz Toksykologicznych Sp. z o.o., który wykonuje takie badania, nie tylko na zlecenie Prokuratur, Sądów czy Policji, ale również na zlecenie osób prywatnych, chcących sprawdzić, np. czy ich dzieci nie zażywają dopalaczy.

Obecnie na rynku najbardziej rozpowszechnione są pochodne katynonu i syntetyczne kannabinoidy. Do najważniejszych pochodnych katynonu, stwierdzanych w badaniach toksykologicznych na terenie miast Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Warszawa czy Katowice, należą: etylokatynon, bufedron, pentedron, bupropion, mefedron, EMC, EEC, 4-MEC, 3-CMC, metylon, etylon, alfa-PVP. Spośród syntetycznych kannabinoidów najczęściej spotyka się związki zaliczane do grupy JWH oraz HU-210.